Šiandien, minint Tarptautinę gimtosios kalbos dieną, mes, Oslo lituanistinė mokykla „Gintaras“, norime pasidalyti šilta širdies šviesa su visais lietuvių kalbos mylėtojais ir puoselėtojais visame pasaulyje. Ši diena – ne tik proga paminėti mūsų turtingą kalbos paveldą, bet ir puiki galimybė pabrėžti lietuvių kalbos svarbą, gyvybingumą bei jos vaidmenį mūsų tapatybėje. Kaip sakė UNESCO generalinis direktorius, „kalbos yra mūsų kultūros, tapatybės, vertybių, žinių ir išraiškos priemonės” (UNESCO, 1999). Būtent todėl ši diena yra ne tik šventė, bet ir priminimas apie mūsų kalbos išsaugojimo svarbą.

Mes didžiuojamės esantys viena didžiausių lietuviškų mokyklų Norvegijoje. Mūsų tikslas – tapti įkvėpimo šaltiniu ne tik mūsų bendruomenei, bet ir skleisti šią įkvėpimo bangą tarp kitų bendruomenių bei jų mokyklų. 🏫💡

Todėl šiandien kviečiame jus jungtis prie mūsų ir kartu kelti lietuvių kalbos bangą – jei ne visame pasaulyje, tai bent jau Norvegijoje! Šiais metais vėl siekiame aktyviai dalyvauti ir palaikyti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) iniciatyvoje – Lietuvių kalbos dienos.

Mes tikime, kad LIETUVIŲ KALBA NEMIEGA NIEKADA! Naktis yra magiškas metas, kai pasaulis atrodo kitaip: visos katės pilkos, o žodžiai… jie kartais pasiklysta tamsos labirintuose, susimaišo tarpusavyje ir gimsta nauji, stebuklingi junginiai. Pavyzdžiui, „forkutė“ (liet. šakutė + ang. fork), „čikenas“ (liet. višta + ang. chicken), „vaifis“ (liet. internetas + ang. WiFi), „trikas“ (liet. tramvajus + norv. trikk).

Norime pakviesti jus prisidėti prie mūsų ir padėti mums sukurti „Žodžių naktibaldų“ sąrašą. Tai – puiki proga kartu tyrinėti lietuvių kalbos lankstumą, kūrybiškumą ir jos gebėjimą prisitaikyti prie įvairių kultūrinių kontekstų.

Lietuvių kalba, kaip ir kiekviena gyva kalba, nuolat keičiasi ir prisitaiko. Žodžių kūrimas – tai ne tik žaismė, bet ir būdas išlaikyti kalbos gyvybingumą. Kaip teigė žymus kalbininkas Antanas Baranauskas, „Kiekviena kalba yra tautos dvasios veidrodis“. Taigi, kurdami naujus žodžius, mes ne tik praturtiname savo kalbos iždą, bet ir prisidedame prie mūsų kultūros ir tapatybės išsaugojimo.

Siūlydami (-os) žodžius brūkštelkite juos į mokyklos Messengerį. Pridėkite ir lietuvišką vertimą, kad visi puikiai suprastume. O kai surinksime žodžius naktibaldas, jais pasidalinsime mūsų mokyklose elektroniniame laikraštyje Augame Lietuviais.

Mūsų mokyklos bendruomenė – tai ne tik mokymosi erdvė, bet ir vieta kūrybai, bendradarbiavimui ir tarpusavio dalijimuisi. Sukurdami ir dalindamiesi „žodžiais naktibaldomiss“, mes prisidedame prie lietuvių kalbos ir kultūros plėtros, net ir gyvendami toli nuo gimtosios šalies. Taip mes ne tik išsaugome, bet ir praturtiname mūsų paveldą, suteikdami jam naujas formas ir prasmes. Mes esame dalis globalios Lietuvos.

Kviečiame visą lietuvių bendruomenę, gyvenančią Norvegijoje ir visame pasaulyje, prisidėti prie šios iniciatyvos. Tai puiki proga ne tik išmokti naujų žodžių, bet ir pažinti, kaip kiti mūsų tautiečiai sugeba išradingai ir kūrybiškai naudoti lietuvių kalbą.

Mūsų vaikai – tai ateitis, o lietuvių kalbos išsaugojimas ir puoselėjimas yra mūsų visų atsakomybė. Per šią Tarptautinę gimtosios kalbos dieną pažadėkime vieni kitiems ir sau, kad ir toliau skirsime laiko, pastangų ir meilės mūsų brangiai kalbai, kad ji skambėtų kuo platesniuose pasaulio kampeliuose.

Norime nuoširdžiai padėkoti kiekvienam (-i), kuris prisideda prie mūsų bendruomenės ir mūsų kalbos gyvasties. Jūsų indėlis, entuziazmas ir meilė lietuvių kalbai yra tai, kas mus vienija ir skatina eiti pirmyn, tobulėti ir kurti.